Amikor valaki sakál módjára üvölt egy apróság miatt, vagy dühében falhoz vágja a telefont , akkor azt mondjuk rá, hogy nem komplett, dúvad, bolond. Kicsit finomítunk, ha egy szerettünkről van szó; ilyenkor az illető heves vérmérsékletű, indulatos. Egyik sem pozitív tulajdonság, pedig a szakértő szerint az indulat termékeny energia, csak megfelelő mederbe kell terelni.
Az indulatkezelési probléma sokszor temperamentumbeli sajátosság, alapvetően olyan versengő alkatokra jellemző, akikben nagyon erős a dominanciára való hajlam. Baj akkor van, amikor az indulatok a megoldatlan feszültségek, konfliktusok miatt rossz irányt vesznek. Ez nemcsak a dühös ember környezetének megterhelő, hanem az indulatait nehezen kezelő felet is bántja, hiszen amikor tisztul a köd, pontosan látja, hogy mi történt. (Még ha nem is vallja be.) Egy lendületes, impulzív alkat – aki a statisztikák szerint nagyon sokszor vezető beosztásban dolgozik, vagy irányító szerepet tölt be – gyakran szembesül azzal a problémával, hogy a saját energiáit nehéz egyensúlyban tartania.
Nők is, férfiak is
E. Tóbiás Sára pszichológus egyéni és párterápia keretében is foglalkozik indulat- és agressziókezeléssel. Praxisában férfiak és nők egyforma számban jelennek meg. - A temperamentumos nők vagy magukhoz hasonló párt keresnek, vagy ők hordják a nadrágot a kapcsolatban, a párjuk pedig szelídebb alkat. Az indulatkezelésben elfogadott szabály, hogy őrizzük mega nyugalmunkat azzal szemben, aki dühös, de az indulatos nőkkel szemben általában az ellenkezője vezet eredményre: az indulat vet gátat az indulatnak. A nőket gyakran csak tovább hergeli, ha a párjuk a legnagyobb tomboláskor is higgadt marad, nekik szükségük van arra, hogy valaki megállj parancsoljon, valami kibillentse őket. Volt olyan pár, akiknél nagyon gyors eredményt hozott, amikor a nő elkezdett azon dolgozni, hogy másképpen kommunikáljon otthon, a párja pedig megtanulta, hogyan kell azt mondani: "Na most már elég legyen!"
Az indulatos nők másik csoportja a kisgyermekes anyukák , ők rendkívüli mértékben megszenvedik, amikor indulatossá válnak a saját otthonukban. Leggyakrabban a kimerültség és a felgyülemlett feszültség válik kezelhetetlenné, és ez a stresszhelyzet vagy vállalhatatlan stílusban folytatott veszekedésként, vagy fizikai bántalmazásként robban fel. Nem arról van szó, amikor az anya veszélyezteti a kisgyermek épségét, hanem amikor dühében a fenekére csap. Ezeket a szituációkat követően az anyák gyakran összeomlanak. A férfiak esetében hajlamosít a magas tesztoszteron szint és a szteroidok szedése. ezeket a faktorokat pedig felerősíti. ha gyermekkorában bántalmazás érte, és feldolgozatlan harag maradt benne. Ezek a férfiak gyakran a sebezhetőséget kompenzálják a domináns, versengő, mindig győzni akaró személyiségükkel, ezért nem tűrnek ellentmondást. Folyamatosan nyertes-vesztes játszmákba bonyolódnak, és gyakran kiderül, hogy mindig versenyezniük kellett azért, hogy az apjuktól megerősítést kapjanak. Ezek az emberek pedig tényleg nagyon ügyesek: verbálisan, intellektuálisan, erőforrások tekintetében is, náluk a cél az, hogy megtanuljanak bánni a saját erejükkel.
Terápia és tréning
A szakértő meséli, hogy a férfiak gyakran úgy jutnak el hozzá, hogy a párjuk ultimátum elé állítja őket: vagy pszichológushoz fordulnak, vagy le is út, fel is út.
- A tréning a hozott problémákra építkezik, ennek része az elmélet, a konfliktuskezelési technikák, és az indulatos helyzeteket feldolgozó szituációs játékok. A jelentkezők hamar ráéreznek, hogy ők miket tudnak a saját eszköztárukból hatékonyan felhasználni. Az elsődleges cél, hogy legyen egy határ, egy piros vonal, amit nem szabad átlépni. Ahogy az állapot fokozódik, fel kell ismerni, hogyan onnan nem szabad továbbmenni. A párkapcsolatban ki kell alakítani egy kölcsönösen elfogadott jelzést, ami arra figyelmeztet, hogy ne hergeljük egymást, és akkor a vitának is ott van vége, azt követően már ne szóljon senki. Sok pár jelezte, milyen felszabadító volt számukra, hogy nem nyomasztotta őket a "törvény", miszerint nem szabad haraggal lefeküdni. Megnyugodtak, megpihentek, és könnyebben hangzott el az a két-három mondat, ami valóban megnyugvást, megoldást hozott. A problémák megdolgozhatók, sokszor látom, hogy az indulatos, kemény férfi is mennyire szeretne tenni azért, hogy a kapcsolata jobb legyen, mert őt is bántja mindaz, ami történik.
Az egyéni és párterápia mellett segít a pszichodráma csoport, a családállítás, különösen, ha feldolgozatlan harag áll a háttérben. A konfliktuskezelés egyik kulcsa a tudatosság, ezt lehet segíteni olyan módszerekkel, mint a légzéstechnika és a relaxáció, de ezek csak akkor működnek, ha az ember nyugodt körülmények megtanulja és begyakorolja a mechanizmust. Megfigyelhető, hogy stresszes helyzetben a mellkasba vesszük a levegőt, a légzés felületessé válik, ez pedig megnöveli a feszültséget. Ezzel szemben a hasi légzés nagyon gyorsan ellazítja a testet, és erre gyorsan reagál az idegrendszer. A megfelelő légzéstechnika azért nagyon jó, mert mindig kéznél van, bármikor bevethető.
Házi gyógymód
Az indulatos embereknél a szervezet egy állandó készenléti "harcolj vagy menekülj" állapotban van. A feszültségekkel szembeni toleranciaküszöbük egyre lejjebb megy, és a legapróbb ingerre is képesek robbanni. Az állapotot fokozza a stressz, az éhség, a vércukorszint esése. A terápa, a tréning hatalmas támasz tud lenni, de az is rengeteget segíthet, ha a pár leül, és nyugodt körülmények között, megfelelő hangnemben végigbeszélik, hogy mi jelenti a problémát. Fontos, hogy egyik fél se at tűzze ki célul, hogy konfliktusmentes, rózsaszín ködben fognak élni az elkövetkező ötven évben. El kell fogadni, hogy feszültség és indulatok lesznek, a nehéz élethelyzetek mindezt fokozzák, tehát nem azt kell keresni, hogyan lehetne az indulatokat megszüntetni, hanem azt, hogy ezt miképp lehetne a saját életükben helyes irányba terelni. E. Tóbiás Sára szerint segít, ha a pár végigveszi a konfliktus-forgatókönyveit: vannak helyzetek, amelyek ismétlődnek és ezek kezelése sokszor egyfajta bevett mintát követ.
- Érdemes ezeken a forgatókönyveken lépésenként végigmenni, elemezni a helyzeteket. Mi váltja ki a konfliktust, hogyan reagál az egyik, a másik, mikor sikerült a legjobban kijönni a helyzetből, mi volt olaj a tűzre stb. Segít, ha végiggondolja az indulatos fél, hogy mi az amin felhúzta magát; azon a bizonyos helyzeten, vagy valamilyen más feszültséget hozott magával, vagy csak egyszerűen idegesíti valami a másikban. Ezeket muszáj megfogalmazni, megkapargatni a felszínt. Nincs indulatmentes ember, csak az indulat irány változó. Az sem jó, ha valaki mindig lenyeli a dühét és nem fejezi ki az érzelmeit, ez ugyanúgy indulatkezelési probléma.
Jónap Rita cikke a Nők Lapja 40. lapszámában
További Konfliktus klinika cikkek a témában:
Dühös vagyok, mit tegyek?
Az agressziókezelés művészete - Dühös emberek a láthatáron
Agresszió az ádáz bestia. Jó vagy rossz?
Terápiás székben az indulat
Az erőszak génje - Tehetünk valamit az öröklött hajlamokkal szemben?
Ön hogyan kezeli párkapcsolati konfliktusait?
Helló, adósságkonszolidációs kölcsönt, fedezetlen kölcsönt, üzleti hitelt, jelzáloghitelt, autóhitelt, diákhitelt, személyi kölcsönt, kockázati tőkét stb. keres! Magánhitelező vagyok, cégeknek és magánszemélyeknek nyújtok kölcsönt alacsony és ésszerű, 2%-os kamattal. E-mail: christywalton355@gmail.com
VálaszTörlés